index.png

Kontakt

GOETHE CENTRUM JU
Krajinská 2
370 01 České Budějovice

Tel./Fax: +420 387 415 026
Mobil: +420 724 503 704

Email:


Naši partneři

logo-gi.jpg

 

JIHOČESKÝ KNIHOMOL 2017

Partner projektu

logo-jd-atelier.png

NAROZENI V ČECHÁCH A NA MORAVĚ

Přidáno 11. 08. 2016

Pod názvem „Narozeni v Čechách a na Moravě – u nás (ne)známí?“ putuje po Německu a České republice jedinečná výstava o světoznámých osobnostech německého původu a jazyka.

Tuto sestavil kulturní referent pro české země ve spolku Adalberta Stiftera Dr. Wolfgang Schwarz, ve snaze připomenout společnou historii a kulturní soužití Čechů, Němců a Židů na našem území. Nyní díky GOETHE CENTRU JU ve spolupráci s Jihočeskou vědeckou knihovnou dorazila i do Českých Budějovic!

Dvojjazyčná výstava prezentuje dvanáct významných osobností 19. a 20. století, které, ač narozeny na území dnešní České republiky, jsou mnohými z nás považovány za Němce nebo Rakušany. Některé z nich se těší světovému věhlasu, některé teprve čekají na své objevení. Všechny však spojuje vztah k domovu v Čechách a na Moravě, kde se formovala jejich kulturní a vědecká činnost, která tak mohla obohatit životy nás všech.

_____________________________________________________________________________

O kom je vlastně řeč?
Vedle těch skutečně světoznámých, jako jsou např. spisovatel Franz Kafka, zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nebo hudební skladatel Gustav Mahler, se výstava zaměřuje i na další osobnosti, u kterých nás možná jejich původ překvapí. 
V Čechách se totiž narodil i automobilový konstruktér Ferdinand Porsche, zakladatel genetiky Johann Gregor Mendel nebo první žena - nositelka Nobelovy ceny míru Bertha von Suttner.
Většina z těchto dvanácti osobností zanechala nesmazatelnou stopu v německé literatuře. Ať už se jedná o již zmíněného Franze Kafku, o milovníka šumavské přírody Adalberta Stiftera, hraběnku Marii von Ebner-Eschenbach, předního autora a teoretika rakouské literatury Karla Krause, básníka Rainera Maria Rilkeho či o Otfrieda Preußlera, libereckého rodáka a populárního autora literatury pro děti a mládež. Kdo z nás by neznal třeba jeho Malou čarodějnici?
Výstava dále představí i zachránce několika set židů za druhé světové války Oskara Schindlera.

Přijďte se seznámit… Jste srdečně zváni.
________________________________________________________________________

Výstava bude ke zhlédnutí od 22. 9. do 14. 10. 2016 v 2. patře Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích (Lidická).
Zahájení výstavy ve čtvrtek 22. 9. od 15.00 hod. se zhostí sám autor této výstavy Dr. Wolfgang Schwarz. Stiftera.

Při této příležitosti bude představena i jeho nová kniha "Bedeutende Tschechen - Zwischen Sprache, Nation und Staat 1800 - 1945".

Letáček ke stažení zde.

kultur-as.png

 

Partnerem výstavy v Českých Budějovicích je

jk-cb.png

 Aktuality

SCHULSYSTEM IN DEUTSCHLAND

SCHULSYSTEM IN DEUTSCHLAND

Anders als in der Tschechischen Republik ist das Schulsystem in Deutschland nicht zentral organisiert, sondern steht in der Verantwortung der einzelnen Bundesländer. 

číst více


Nepřehlédněte!Licence

gi-pruefungszentrum-grey-srgb.jpg

© 2016 GOETHE CENTRUM Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Všechna práva vyhrazena.