Franz Kafka patří mezi intelektuální hvězdy 20. století, inspiroval desítky umělců různých uměleckých oborů, jsou o něm pořádány konference a psány knihy. Spisovatel a pražský rodák Franz Kafka ale ovlivnil i nazírání na postavení člověka v moderní společnosti, nahlédl za kulisy moci. Přesto - či právě proto - se jeho život i dílo vzpírá jednoznačným interpretacím.
O Franzi Kafkovi je toho napsáno hodně. Možná až příliš. Tak moc, že může být tento autor pro mnohé až odstrašující. Strach jako pocit je v jeho dílech či korespondenci cítit velice silně. Strach z odloučení, strach z odmítnutí, strach či obava, zda je pro své okolí dost dobrý? Obava z toho, že nikam pořádně nezapadá, že je jiný…? Ale nenechme se odradit. I když se Franz Kafka podobnými pocity neustále zabýval a přemítal o nich, rád žil životem veselým, všímavým a dosti zajímavým. Měl skvělé pozorovací schopnosti a rád se smál.
Kafkovou mateřštinou byla němčina, ale hovořil také česky. Mileně Jesenské v květnu 1920 napsal: „Nikdy jsem mezi německým národem nežil. Němčina je mi mateřštinou, a proto pro mě přirozená, ale čeština je blízká mému srdci.“
František byl jedním z nás…!
Narodil se 3. července 1883 židovským rodičům v Praze a dá se říci, že Praha byla místem, které ho po celý život nepustilo. Po létech strávených na gymnáziu a po studiu práv, jež završil v roce 1906 promocí, absolvoval nejprve jednoletou odbornou právní praxi, po které nastoupil v roce 1907 do pražské filiálky pojišťovací společnosti Assicurazioni Generali. Rok nato začal pracovat v Dělnické úrazové pojišťovně Arbeiter-Unfall-Versicherung-Anstalt, kde působil až do nástupu své předčasné penze v roce 1922.
Až na několik málo časových úseků žil Kafka celý život u svých rodičů, dva pokusy založit svou vlastní rodinu ztroskotaly. Vztah, který budoval především díky dopisové komunikaci s Felice Bauer, jež pocházela z Berlína, kterou poznal v roce 1912 a se kterou se v roce 1914 zasnoubil, ukončil po několika vztahových krizích v zimě 1917/1918. Na začátku roku 1919 poznal Julii Wohryzkovou. Ta pocházela z Prahy, ještě téhož roku na podzim se s ní zasnoubil, avšak o rok později se veškerých plánů na společnou budoucnost vzdal. Důvodem bylo vzplanutí a obdiv k již provdané Mileně Pollakové. Na kolik to však byla ta opravdová láska…?
Kafka hodně a rád cestoval. Osobně navštívil a pobýval hned v několika tehdejších lázeňských centrech, jež tehdy byly tehdy v módě. Ať už to byly Mariánské lázně či Karlovy Vary nebo Merano, severomořský Helgoland či Nordeney, pobaltské Travemünde nebo Lübeck, Graal-Müritz či dánský ostrov Falster. Zaplaval si například v Curyšském jezeře, v Lago Maggiore či na Gardě. Koupal se v Seině i ve Sprévě, svůj čas trávil v takových metropolích, jako jsou Berlín, Budapešť, Miláno či Mnichov, Paříž, Vídeň nebo Curych. Horský vzduch si užíval třeba v Krkonoších, Harzu, v Tatrách nebo v Alpách. Procestoval Švýcarsko a Severní Itálii či Jižní Tyrolsko. Na lodi křižoval Vierwaldstätter See u Lucernu, a Lugano, či Jaderské moře od Terstu až do Benátek. K tomuto výčtu je však třeba připočítat i kratší výjezdy do Výmaru, Lipska, Drážďan, či četné služební cesty po západních a severních Čechách.
Pro poslední Kafkova léta jsou typické několikaměsíční pobyty v lázeňských penzionech a sanatoriích, od kterých si sliboval zmírnění potíží a bolestí, pokud ne rovnou uzdravení od tuberkulózy plic. První náznak této choroby přišel v noci v srpnu roku 1917, kdy Franz Kafka dostal silný záchvat kašle s krvácením. Téměř osm měsíců strávil pak u své sestry Ottly na venkově v Siřemi u Žatce v západních Čechách, na statku, na kterém se Ottla zoho času učila hospodařit a vést ho. Po tomto pobytu mu byla diagnostikována plicní fibróza. V roce 1918 se však Kafka nakazil tehdy silně rozšířenou španělskou chřipkou a tuberkulóza pak zaútočila naplno. Navzdory všem snahám a podstoupené léčbě se již nedala zastavit. Franz Kafka zemřel na její následky 3. června 1924 v nedožitém 41. roce svého života, v léčebném sanatoriu v Kierlingu u Klosterneuburgu v Dolním Rakousku.
Zdroj: Volně přeloženo z knihy Kafkas Familie Ein Fotoalbum, nakladatelství Klaus Wagenbach Berlin, 2024
Je mi dáno mít požitek z lidských vztahů, není mi však dáno je prožívat…
Je nám velikou ctí moci prezentovat právě v jubilejním roce Franze Kafky 2024 výstavu plakátů KOMPLETT KAFKA, která vznikla díky spolupráci německého výtvarníka Nicolase Mahlera s literárním domem Literaturhaus ve Stuttgartu. Díky podpoře Goethe-Institutu tak můžeme nabídnout tuto jedinečnou výstavu i u nás v Českých Budějovicích.
Franz Kafka nejenomže psal prózu, ale také vášnivě kreslil: "Víš, kdysi jsem byl velkým kreslířem," napsal roku 1913 takovým skoro hrdým tónem své snoubence Felice Bauer o svých uměleckých ambicích. Jeho kreslení ho kdysi "uspokojovalo více než cokoli jiného". Čím více bychom ho tedy mohli uctít v roce jeho významného jubilea než komiksovou biografií? A ještě navíc od Nicolase Mahlera, který má podobně minimalistický kreslířský styl jako Kafka?
Nicolas Mahler tak zde nepřekonatelně vtipně ztvárňuje Kafkův život a dílo a neustupuje ani před těmi největšími otázkami: Proč selhal Kafkův plán napsat sérii levných průvodců? Kdo napsal pokračování jednoho z jeho nejdůležitějších děl, "Proměna Gregora Samsy zpět"? A jak to bylo s "Bílou otrokyní"? Odpovědi a mnohem více lze nalézt v Komplett Kafka. (Zdroj: Suhrkamp Verlag)
K jednotlivým plakátům jsou k dispozici i pracovní listy a metodicky zpracované učební materiály. Vše naleznete online v sekci Deutschstunde.
V rámci výstavy nabízíme i workshop pro školy, termín na domluvě. Kapacita omezena. Prosím kontaktujte nás.
V přednášce Žargon, nebo jazyk? Pohled na jidiš a jidiškajt očima Franze Kafky a jeho přátel Štěpán Balík představí základní rysy tohoto jazyka vycházejícího z aškenázské tradice evropských Židů. V souvislosti s letošním stým „járcajtem“ (výročím úmrtí) FK se zaměří na jeho zájem o jidiš, jidiškajt jako o projev autentického židovství. Kafka v Praze na Židovské radnici v únoru 1912 vyslovil přednášku Řeč o jazyce jidiš (Rede über die jiddische Sprache), která předcházela večeru věnovanému východojidišovým básníkům. Zájem o východní židovský okruh sdílel s dalšími svými přáteli, a to s Hugo Bergmannem a Jiřím Mordechajem Langerem. V této souvislosti se lze zamyslet nad jazykovým základem, mateřštinou těchto autorů. Byla to němčina, resp. čeština, nebo snad židovská němčina, resp. čeština?
V duchu letošního 100. výročí od úmrtí Franze Kafky jsme se rozhodli následovat tohoto mimořádného autora po jeho stopách a dát si s ním rande v Gmündu – tak, jak si zde i on před více než 100 lety naplánoval své dostaveníčko s Milenou Jesenskou. Právě tady, dnes na česko-rakouské hranici, přímo v centru kdysi jednoho, dnes již „dvojího“ města, se dobře zrcadlí naše dějiny i naše osudy – vše to, co máme společného, ale i to, čím jsme odlišní.
„Nikdy jsem mezi německým národem nežil. Němčina je mi mateřštinou, a proto pro mě přirozená, ale čeština je blízká mému srdci.“
Vztah Franz Kafky a Mileny Jesenské nám bude inspirací: Dopoledne navštívíme rakouskou střední školu, kde se společně vzdělávají a na budoucí kariérní život připravují čeští a rakouští studenti, v poledních hodinách si připomeneme velkou „nenaplněnou“ lásku dvou výjimečných osobností, a to na pozadí politických událostí a morálních standardů tehdejší doby. Odpoledne pak zavítáme do tradiční c. a k. textilní továrny ve Weitře, která byla v provozu ještě donedávna.
Rozhodně nás však čekají zajímavá setkání, která si nemůžete nechat ujít.
A pokud si chcete s námi zasoutěžit, neváhejte. Máme pro Vás nachystáno pár jednoduchých otázek týkajících se této mimořádné osobnosti.
Workshop pro školy DVPP ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem pod vedením Petry Čihákové, autorky projektu Knihy trochu jinak, je určený pro učitele jazyků s fokusem na literaturu.
Přijďte se s námi nechat inspirovat a objevit literaturu skrze nové oči!
Srdečně Vás zveme k mimořádnému pedagogickému setkání, při kterém se vydáme na objevnou cestu do světa Franze Kafky – a to z trochu jiné perspektivy! Naše událost spojená s projektem Knihy trochu jinak se bude odehrávat ve třech hodinách plných inspirace a objevů.
Seznámíme se s projektem Knihy trochu jinak. Prodiskutujeme autorská díla žáků a žákyň základních a středních škol, která vznikla na motivy osobnosti a díla Franze Kafky. Představíme cíle a smysl projektu v jehož očích je klasická literatura snad stále a pořád COOL. Zaměříme na poznání skutečného Franze Kafky. Prozkoumáme ho skrze četbu jeho dopisů, deníků a knih, abychom odhalili nové aspekty jeho osobnosti a díla. Nakonec se vydáme na neobvyklou exkurzi do světa Kafkova okolí. Představíme videa a luštění, ve kterém Kafka potkává osoby ze svého života, postavy ze svých knih a významné sochaře, kteří se inspirovali jeho osobou k vlastní tvorbě. Zároveň se seznámíme s dalšími inovativními výukovými metodami, které přináší žáci a studenti zapojení do projektu Knihy trochu jinak.
Projekt Knihy trochu jinak má záštitu MŠMT a NPI.
Mezinárodní literární setkání s kulturním programem v místě působení spisovatele a jednoho z nejvýznamnějších členů kafkovského okruhu Johannese Urzidila. Prostřednictvím komentovaných prohlídek, čtení a prezentací fotografií bude přiblížen význam dnes již zaniklých obcí Zvonková a Josefodol pro život a dílo Johannese Urzidila. Na akci je možné rezervovat místo v autobuse z Budějovic, Krumlova a Horní Plané.
Přijďte na prohlídku Kendeho vily a užijte si den plný zajímavých přednášek. Vystoupí Ivo Kareš, Alena Wagnerová, Thomas Samhaber, Daniel Musílek, Vera Schneider a Miloš Minařík.
Exkurze po stopách předků jednoho z nejvýznamnějších světových literátů do Oseku u Strakonic s výkladem spisovatelky Aleny Wagnerové. Přibližně šestikilometrový odborně komentovaný pěší okruh zavede účastníky na místa spojená s kořeny Franze Kafky.
© 2024 GOETHE CENTRUM Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Všechna práva vyhrazena.
Přizpůsobujeme se Vám na míru. Abychom v tom byli co možná nejlepší, potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých cookies a předáním dat třetím stranám. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "OK".
Zde máte možnost povolit jednotlivé cookies podle Vašich preferencí.