MIT GOETHE UNTERWEGS
Přidáno 23. 05. 2024
Tentokrát směrem Waldviertel. Naším cílem bude Gmünd a Weitra. A nejenom to!
V duchu letošního 100. výročí od úmrtí Franze Kafky jsme se rozhodli následovat tohoto mimořádného autora po jeho stopách a dát si s ním rande v Gmündu – tak, jak si zde i on před více než 100 lety naplánoval své dostaveníčko s Milenou Jesenskou. Právě tady, dnes na česko-rakouské hranici, přímo v centru kdysi jednoho, dnes již „dvojího“ města, se dobře zrcadlí naše dějiny i naše osudy – vše to, co máme společného, ale i to, čím jsme odlišní.
„Nikdy jsem mezi německým národem nežil. Němčina je mi mateřštinou, a proto pro mě přirozená, ale čeština je blízká mému srdci.“
Vztah Franz Kafky a Mileny Jesenské nám bude inspirací: Dopoledne navštívíme rakouskou střední školu, kde se společně vzdělávají a na budoucí kariérní život připravují čeští a rakouští studenti, v poledních hodinách si připomeneme velkou „nenaplněnou“ lásku dvou výjimečných osobností, a to na pozadí politických událostí a morálních standardů tehdejší doby. Odpoledne pak zavítáme do tradiční c. a k. textilní továrny ve Weitře, která byla v provozu ještě donedávna.
Rozhodně nás však čekají zajímavá setkání, která si nemůžete nechat ujít.
S GOETHE NA CESTÁCH
BEGEGNUNGEN AN DER GRENZE
úterý, 18. 6. 2024
Předpokládáný program:
08:00 Odjezd společným busem z Českých Budějovic
09.00 - 11.00 Schulzentrum Gmünd, návštěva školy s prohlídkou a prezentací
11.30 - 13.30 Übergänge 2024 Gmünd, po stopách Franze Kafky, prezentace projektu, prohlídka Gmündu
13.30 - 14.00 Přejezd do Weitry
14.00 - 15.30 Alte Textilfabrik prohlídka, návštěva muzea, tip na výlet pro školní skupiny
15.30 - 16.30 Okruh městem, následný návrat do Českých Budějovic
Detailní informace budou zaslány přihlášeným zájemcům.
Cena exkurze Kč 300,- (obsahuje příspěvek na dopravu, vstupné, průvodce, neobsahuje cestovní připojištění)
Plánována je i možnost občerstvení, doporučujeme však vzít si s sebou svačinu.
Absolventi vzdělávacího programu VADEMECUM II. SPRACHKURS FÜR FORTGESCHRITTENE mají účast na exkurzi zdarma. Progrram je určen především vyučujícím němčiny s ohledem na možné využití nabízených možností pro své žáky ažákyně.
Máte zájem? Přihlašujte se prostřednictvím našeho registračního formuláře.
Těšíme se na Vás!
GMÜND
Gmünd je ekonomickým, kulturním a turistickým centrem Horního Rakouska. Právě v Gmündu se tři roky před svou smrtí setkal Franz Kafka s Milenou Jesenskou. Chtěli se setkat „na půl cesty“, česká novinářka a překladatelka žijící ve Vídni a německy mluvící zaměstnanec pojišťovny a spisovatel z Prahy. Kafka měl už několik týdnů předtím potíže při zpáteční cestě z Merana přes Vídeň do Prahy právě na nádraží v Gmündu, které se po realizaci ustanovení Saint-Germainské mírové smlouvy „ocitlo“ na straně Československa, a po těchto zkušenostech již mohl nadcházející setkání pro oba lépe naplánovat…
SCHULZENTRUM GMÜND
Nabízí několik různých studijních oborů pod jednou střechou. Vedle rozsáhlého všeobecného vzdělání zprostředkovávají všechny obory odborné vzdělání a jsou zakončeny maturitní a diplomovou zkouškou, popř. závěrečnou zkouškou. Přehled studijních oborů: Hospodářská akademie Waldviertel (HAK), Industrial Business HAK, Nástavbové studium (ALW), Odborná škola (FW), Obchodní škola s praxí (HAS), Ošetřovatelství – při výkonu zaměstnání (SOB)
WEITRA
Nejstarší pivovarské město Rakouska, navíc s téměř zcela dochovanými městskými hradbami. Malebné městečko, jakých je v Rakousku jen velmi málo. Středověká atmosféra Weitry každoročně okouzlí nespočet turistů. Vysoko nad městem se tyčí zámek, pood ním se na hlavním náměstí těsně vedle sebe řadí malebně barevné středověké domky. Hradní město Weitra bylo založeno Hadmarem II. z Kuenringu asi v roce 1201, městské hradby jsou v listinách zmíněny v roce 1292
ALTE TEXTILFABRIK
Bývalá „c. k. továrna na módní zboží Hackl & synové“ ve Weitře (1843-1906) je dnes provozována jako textilní muzeum. Na strojích a zařízení tkalcovny, barvírny, tiskárny a dalšího zušlechtění je prezentována technika jednotlivých pracovních postupů a vůbec tkalcovství, jak se vyvíjelo od domácí až po průmyslovou výrobu. Stěžejním tématem je ekonomická situace textilního průmyslu v 19. století a sociální kontrasty mezi světem dělníků a rodinou místních továrníků. Ručně kolorované návrhy dekorů záclon, potahových látek, koberců a vzorků tkanin dokumentují vývoj stylů módního zboží až do období secese. Každoročně je v muzeu ke shlédnutí pravidelně obměňovaná výstavy zaměřená na kulturněhistorická témata regionu. Letos je to udržitelnost v odívání.