BÜCHERWURM SÜDBÖHMEN 2021

Přidáno 01. 02. 2021

BÜCHERWURM SÜDBÖHMEN 2021

Jihočeský knihomol je tu opět po roce. Přicházíme za vámi s již 6. ročníkem soutěže v předčítání v němčině!

Obracíme se na všechny žáky základních a středních škol, kteří se učí německy. Nezáleží na tom, jak dlouho. Podstatná je snaha správně a výrazně německy číst. Je tu totiž 6. ročník soutěže Bücherwurm / Knihomol 2021 – soutěže v předčítání v němčině!

Průběh soutěže:
Žáci z přihlášených škol budou rozřazeni do různých kategorií dle věku a typu školy. Nejprve absolvují školní kolo a poté ten nejlepší z každé školy postoupí do finále, které se bude konat zároveň i na dalších místech České republiky, a to i v Goethe-Zentru v Pardubicích a Německé knihovně v Olomouci. Pro všechny vítěze je připravena úžasná odměna. Rovněž plánujeme výlet do oblasti, kde se děj knihy odehrává. Nabízíme rovněž možnost exkurze do pražského Goethe-Institutu, kde budou zúčastnění moci nahlédnout do zákulisí této velké kulturní instituce.

Toto závěrečné „vítězné tažení“ se uskuteční ke konci školního roku 2020/2021, rozhodující však bude aktuální epidemiologická situace v Evropě, resp. České republice..

Co soutěž obnáší:
Úlohou účastníků soutěže je přečíst krátký úryvek ze zadaného německého textu (max. 5 minut) s pokud možno co nejlepší výslovností a výrazným přednesem.  Zkrátka posluchače co nejvíce zaujmout a vtáhnout je do děje. A svůj příspěvek nahrát a poslat nám ho v krátkém videospotu.

Všechny školy, které se do soutěže přihlásí, obdrží jako poděkování výtisk soutěžní knihy. Věříme, že už se na Vašich školách německá knihovnička nadějně rozrůstá.

Pro všechny finalisty a výherce je připravena skvělá odměna.

 

SOUTĚŽNÍ KATEGORIE

I. základní školy: žáci 2. stupně ZŠ bez ohledu na dobu, po kterou se učí německy
II. nižší gymnázia: žáci primy – kvarty osmiletého gymnázia
III. gymnázia: žáci kvinty – oktávy osmiletého gymnázia a žáci 1. –  4. ročníků gymnázií
IV. obchodní akademie, střední odborné školy, odborná učiliště; ze soutěže jsou nadále vyřazeni studenti vyšších odborných škol
V. speciální kategorie pro žáky a studenty z dvojjazyčných rodin a pro ty, kteří pobývali déle než 3 měsíce v nějaké německy mluvící zemi (platí pro všechny typy škol)
VI. "kreativní" kategorie - nechcete "jenom" předčítat, nýbrž raději hrát divadlo, tancovat nebo zpívat? V nové kategorii VI můžete dělat cokoliv sami, nebo v týmu.

Vaše vystoupení ALE

1. musí mít jasný vztah ke knize " Sommer im Zauberwald "
2. nesmí trvat déle než 5 minut a
3. musí být v němčině.


Každá škola vyšle do finále příslušné kategorie jednoho zástupce, pouze základní školy mohou vyslat po jednom zástupci z prvního a druhého stupně. Soutěžící, kteří v posledních dvou ročnících soutěže obsadili 1. místo, se sice mohou zúčastnit i dalších ročníků, ale pouze mimo soutěž; umožní tak zvítězit i ostatním a nikdo nebude z účasti vyloučen. Každý rok pozveme jednoho z vítězů do poroty soutěže. Soutěžící, kteří v předcházejících ročnících soutěže obsadili 2. nebo 3. místo, se mohou soutěže zúčastnit bez omezení.

Do soutěže se mohou přihlásit soukromě i žáci jazykových škol, pokud se soutěže nezúčastní jejich základní či střední škola. Pokud se jejich škola do soutěže přihlásila, musí projít školním kolem. Samozřejmě se musí zařadit do příslušné kategorie.

Pokyny pro školní kola:
Nečte se samozřejmě celá kniha, ale pouze určité části z ní.  Každá kategorie bude číst z jiné kapitoly. Patřičnou kapitolu od nás dostanete v německé verzi po uzávěrce přihlášek, tedy po 22. 2. 2021. Sami předčítající (popř. ve spolupráci s učitelem němčiny) si vyberou určitý úsek textu z kapitoly k předčítání (cca 2 stránky, max. 5 minut). O vítězi rozhodnou spolužáci a učitelé (záleží na možnostech a rozhodnutí vyučujících, o průběhu školního kola rozhoduje škola). Škola oznámí do 31. března 2021 jméno vítěze. Ten postoupí do finále, které proběhne 20. dubna 2021, a to buď prezenčně v Goethe centru JU nebo online. V případě souhlasu zveřejnění Vašeho videospotu na FCB, se tito kandidáti zúčastní klání o cenu publika.

Pokyny pro finále:
V každé kategorii se bude číst stejná kapitola knihy jako ve školním kole. Úsek textu si vybere předčítající sám (max. 5 minut). Část, kterou si vybral, nám předem sdělí (strana, začátek textu od slov - konec textu do slova, strana) mailem do 31. března 2021. Může se samozřejmě stát, že někteří soutěžící budou číst stejnou část textu, což není na závadu. Vítěze určí vícečlenná porota na základě hodnotících kritérií.Hodnotící kritéria:

1. Interpretace a výraz (max. 15 bodů)
Pochopil předčítající atmosféru a náladu textu? Je schopen ji zprostředkovat posluchačům? Není třeba přehánět gestikulaci ani se pokoušet o herecký výkon!

2. Technika čtení (max. 15 bodů)
Jistota, plynulost, tempo, důraz, větná melodie; přeřeknutí nepřeceňovat!

3. Fonetika, výslovnost (max. 10 bodů)
Správná výslovnost hlásek a slov; Může na základě chybné výslovnosti dojít k nedorozumění?

Kategorie VI má vlastní kritéria, hodnotit se bude i umělecké ztvárnění a příp. herecké výkony. Jakou knihu jsme pro vás vybrali?           

Pro šestý ročník Jihočeského knihomola jsme vybrali „Zauberwald“ od Marianne Loibl, která vyšla v německém nakladatelství Edition Lichtland. Nepředpokládáme, že kniha bude přeložena do češtiny, na druhou stranu jsme upřednostnili aspekt propojení společného česko-německého dějinného kontextu….

Chcete vědět jakého? Kdo se zeptá, ten se dozví!

Naše internetová doba si žádá své! Teď už sedíme u počítače všichni, nejenom naše děti. A dopadlo to tak, že už se ani nemůžeme rozčilovat, že u něj tráví spoustu času, protože právě počítač nás nyní spojuje s okolním světem. Na druhou stranu je třeba si připomenout, jak to vypadá za okny, jaké to je moci se zase sejít a užít si to „být spolu“ a navíc zažít opravdové dobrodružství. A i když „pouze“ s knihou, i tak nás tato zavede do krásné přírody, na venkov, za velkým tajemstvím a prvními láskami. Díky této knize si tak trochu připomeneme, jaké to bylo, když jsme se nemuseli bát setkávat se a můžeme se společně těšit na chvíle, až to opět bude možné. A protože nás všechny už od věčného dívání se do PC bolí oči, přeneseme se do LESA, který se stal pro rok 2021 ústředním tématem kulturních akcí Goethe-Institutu.

 
zauberwald.png

Sommer im Zauberwald
… to je první láska, tajemství, spousta dobrodružství, trochu historie, krásná příroda, a především upřímné vztahy a přátelství.

Für Stella beginnen endlich die großen Ferien – und sie soll zu ihren Großeltern in den Bayerischen Wald fahren! Alles nur, weil ihre Eltern aus beruflichen Gründen nach Tokio reisen. So hängt Stellas Laune erst mal unter der Sockenbündchenlinie. Mit fast 13 Jahren kann Bauernhof-Romantik nicht mehr begeistern. Schon gar nicht, wenn man Angst vor Pferden hat.
Zusammen mit Tom, einem Freund aus Kindertagen, erkundet Stella die Burg Altnussberg. Als sie in einem unterirdischen Gang eine Stimme hört, glaubt sie zunächst an eine Sinnestäuschung. Und auch der „Zauberwald“, den sie seit ihrer Kindheit liebt, scheint plötzlich ein Geheimnis zu tragenMarianne Loibl

Už jako dítě milovala Marianne Loibl vymýšlet  a zapisovat si příběhy. Ve čtrnácti letech poslala svůj první „bestseller“ do nakladatelství Franze Schneidera. Rukopis sice  přišel zpět, ale byla k němu připojena povzbuzující slova...

Kromě úspěšných populárně-naučných knih zveřejnila Marianne Loibl mnoho knih pro děti a mládež. Mládí čtenáři ji velmi leží na srdci. Její děti jí jsou konstruktivními kritiky i dennodenní výzvou k vymýšlení nových napínavých příběhů, které mladé lidi osloví a upoutají. Marianne žije se svou rodinou v Mnichově.  Jako novinářka pracuje od roku 1995 pro známé redakce a nakladatelství.  Zpočátku úspěšná  autorka literatury faktu, se nyní věnuje beletrii.

 

loibl.png

Uzávěrka přihlášek je 22. února 2021.

Stačí zaslat krátký e-mail s potvrzením vašeho zájmu o účast v soutěži. Uveďte prosím název a adresu školy, jméno učitele, se kterým budeme moci během soutěže komunikovat, a samozřejmě kontakt.
Těšíme se na vaši účast!Obrázky zdroj: Edition Lichtland, autorenwelt.de